Akhisar Belediyespor

Akhisar’da sporun bilinen tarihi, MS 50 yıllarına dayanır. Net bir ifade ile, Akhisar coğrafyasında yaklaşık 2000 yıldır spor yapılıyor diyebiliriz. Bu bulguya Thyateira antik kentinde bulunan antik sikkelerden ulaşıyoruz. Roma imparatorluğu döneminden kalma paralarda spor müsabakalarının tasviri göze çarpmaktadır. Akhisarlıların sporcu kişiliklerinin tohumlarının da burada atıldığı rivayet edilir.

Akhisar ilçemizde futbolun tarihine bakmak gerekirse; 1924 yılında kurulan Gençlikspor kulübünün varlığı göze çarpar. Yine kuruluş yılı 1920 olan Türk Ocağı adlı takım diğer bir tarihi gerçektir.Tabi maçların oynandığı stadın tarihi de eskidir. İlçe stadı 1952 yılında yapılmıştır. Akhisar halkının hepsi stadın yapımında taş, toprak, kireç getirerek çalışmalara katkıda bulunmuştur. İlerleyen yıllarda yeşil zeminine kavuşan şehir stadı uzun yıllar 3000 bin kişilik kapasitesi ile hizmet vermiştir. 2018 yılından itibaren takımımız modern görünümlü ve 12000 kişilik kapasiteli Spor Toto Akhisar Belediye Stadı'nda ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Yıllar içersinde takımlar isim değiştirmiş, 1970 yılına gelindiğinde ise Gençlikspor, Güneşsspor ve Doğanspor adlı takımlar varlıklarını devam ettirmişlerdir.

Bu 3 takımın birbirleri ile kıyasıya mücadelesi yaklaşık 50 yıl devam etmiştir. 1970 yılına gelindiğinde futbolseverler şehir meydanında ‘Akhisarspor’u istiyoruz’ şeklinde bir pankart açarak bu üç takımın birleşmesini istedi. Fakat bir sorun vardı: birleşme hangi kulübün altında ve hangi renklerde olacaktı? Belediye Başkanı Orhan İlker Bey ile; mimar Yılmaz Atabarut başkanlığında oluşturulan 1. Noter İrfan Başaran, milli hakemlerden İsmail Tunalı ve yönetimde bulunan Mustafa Teldemir’in yer aldığı heyet tarafından 08.04.1970′te Akhisarspor kurulması yönünde karar alındı. Atabarut, çiçeği burnunda kulübün kurucu başkanı ve 1 numaralı üyesi oldu. 

Akhisar Belediyespor’un ilk kurucu yönetim kurulu üyeleri ise; Yılmaz Atabarut başkanlığında, Veli Erkmen, Yahya Şahin, Refik Demirel, Ahmet Cevdet Sıdal, Mustafa Kahramanlıoğlu, Nail Prese ve Halil Boduroğlu’nda oluştu.

Güneşspor’dan yeşil renk, Gençlikspor’dan siyah, Doğanspor’dan da sarı renklerini almıştır ki; bu takımlarında varlıkları unutulmasın. Akhisarspor’un kurumsal vefalı kimliği atılan bu tohumlardan gelmektedir.